Alexander
Khaykin

Mr. President of FBBRT
Mr. President of FBBK
Mr. World champion 2006
Mr. Universe 2007 overall

results of nac worlds 2012 in kazan/russia

World Championships 2012
Kazan, Russia

 

 
Overall Winners
Bodybuilding Overall
Miguel Angel Cerezo Nieto (ESP)

Figure Overall
Natalia Bystrova (RUS)

Athletic Overall
Sergey Matusevitch (BLR)

 
Ms. Fitness
1.     Evgenia Smorodinova     RUS
2.     Anna Popova     RUS
3.     Lilia Kochman     RUS
4.     Anastasia Paklina     RUS
5.     Natalia Golutvina     RUS
6.     Elena Sitchko     RUS
7.     Alena Chadnova     RUS
8.     Konstantia Keramidaki     GRE
9.     Elvira Zamalutdinova     RUS
 
Body Over 50
1.     Uwe Warcaba     GER
2.     Enrico Lückemann     GER
3.     Aivars Visockis     LAT
4.     Leo den Breems     NED
5.     Juan José Lopez Rodriguez     ESP
6.     Pavel Pligin     RUS
7.     Oleg Kulakov     RUS
8.     Benrabah Boufalga     FRA
 
Body Over 40
1.     Andrzej Rak     POL
2.     Ermelio Scoop     NED
3.     Jerry Thielmann     GER
4.     Igor Volosatov     UKR
5.     Stéphane Machovic     FRA
6.     José Maria Forte Armengou     ESP
7.     Sergey Tcheremnykh     RUS
8.     Sergey Kryukov     RUS
9.     Mykhayil Kuzmyn     UKR
10.     Vitaly Zonov     RUS
      out of Top 10:
Angel Amurgo Parra (ESP), Michael Cauchois (FRA), Sergey Kapusta (RUS), Andrey Ivanenko (RUS), Tsitsikas Konstantinos (GRE), Hervé Laget (FRA)     
 
Juniors
1.     Robert Fisers     LAT
2.     Landan Singh Naorem     IND
3.     Semyon Nakhutsrishvili     RUS
4.     Sergey Pianykh     RUS
5.     Priyobarta Singh Wangkheirakpam     IND
6.     Maxim Buyankin     RUS
7.     Mariusz Czerniewicz     POL
8.     Grazvydas Narusevicius     LIT
9.     Denis Abakumov     ESP
 
Athletic II
1.     Dietmar Haubold     GER
2.     Furio Coppelli     ITA
3.     Denis Nikonov     RUS
4.     Sascha Fuge     GER
5.     Igor Tchizhov     RUS
6.     Mustafa Behlül     CYP
7.     Roman Gaynullin     RUS
8.     Aleksandr Lazarev     RUS
9.     Alik Akhmetshin     RUS
 
Athletic I
1.     Sergey Matusevitch     BLR
2.     Roman Kultchik     BLR
3.     Nikita Komarov     RUS
4.     Raul Lopez Rodriguez     ESP
5.     David Böhme     GER
6.     Iurii Spasokukotskiy     UKR
7.     Stanislav Kirbitov     RUS
8.     Andreas Mirchel     GER
9.     Ivan Christolyubov     RUS
10.     Ivars Miluzs     LAT
      out of Top 10:
Nerijus Janusauskas (LIT), Konstantinos Stamatis (GRE), Cevher Gonuldas (TUR),
Stasis Gabrulevitchus (RUS), Oleksandr Samoylenko (UKR)     
 
Ms. Figure Over 35
1.     Natalia Bystrova     RUS
2.     Marie Manuella Monteiro     FRA
3.     Natalia Polikarpova     RUS
4.     Natalia Britchenok     RUS
5.     Maria Tarasova     RUS
6.     Alicia Santos Perez     ESP
7.     Venera Abdirova     RUS
8.     Anett Wohlgemuth     GER
9.     Aurora Colinas Rovira     ESP
10.     Nadezhda Korepanova     LAT
      out of Top 10:
Mary Westwood (GBR), Kim Byrne (GBR), Natalia Kuzmina (UKR)     
 
Ms. Figure
1.     Melanie Kuch     GER
2.     Laysan Ibrakova     RUS
3.     Agnieszka Urbaniak     POL
4.     Tatiana Semyonova     RUS
5.     Elena Sergeeva     RUS
6.     Anna Gladysheva     RUS
 
Ms. Physique
1.     Tamara Makár     GBR
2.     Vera Safanieva     ISR
3.     Louise Beard     GBR
4.     Olga Kourkouline     ISR
5.     Natalia Zhavora     RUS
 
Men Body III
1.     Iaroslav Kasandrovych     UKR
2.     Adam Kosacki     POL
3.     Julio Garcia Pampin     ESP
4.     Slava Khubezhov     RUS
5.     Bitk Luther     GER
6.     Mario Canete Rubio     ESP
7.     Georgios Athanassiou     GRE
8.     Pradipkumar Singh Khundrakpam     IND
9.     Raul Garcia Fernandez     ESP
10.     Evgeny Shevtchuk     RUS
      out of Top 10:
Maxim Kutuzov (GER), Antoine Duranthon (FRA), Jérome Peuchot (FRA), Shankar Shivanna Gowda (IND), Ferrao Roshan (IND), Steven Badger (GBR)     
 
Men Body II
1.     Vlad Tarabarin     RUS
2.     Hermanis Plisko     LAT
3.     Sergii Babchuk     UKR
4.     Dorian Berger     GER
5.     Mehmet Kasap     TUR
6.     Anatoly Shvedov     RUS
7.     Rick Burnett     GBR
8.     Igor Belodedov     RUS
9.     Ervins Balodis     LAT
10.     Shadin Singh Maibam     IND

Men Body I
1.     Miguel Angel Cerezo Nieto     ESP
2.     Felix Decker     GER
3.     Nikolaos Kavgas     GRE
4.     Jurijs Gucans     LAT
5.     Mikhail Beltyukov     RUS
6.     Christian Wanger     GER
7.     Guillaume Petit     FRA
8.     Gleb Kokorin     ISR
9.     Tarik Mustafa     CYP

Couples
1.     Alicia Santos Perez +
Raul Lopez Rodriguez     ESP
2.     Aurora Colinas Rovira +
Juan Rosé Lopez Rodriguez     ESP
3.     Natalia Kuzmina +
Iurii Spasokukotskiy     UKR